SPOMIENKA NA OBETE TRAGICKEJ HAVÁRIE ELEKTRIČKY POD AMFITEÁTROM


V sobotu, 30. októbra uplynie 44 rokov od nešťastia, ktoré navždy poznačilo osudy mnohých košických rodín. Pri nehode električky zahynulo 9 ľudí, ďalší ostali zmrzačení na celý život.
Starosta MČ Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik si uctil obete tragédie zapálením symbolickej sviece a kyticou na mieste pamätníka, ktorý stojí presne tam, kde sa vykoľajená električka v ten osudný deň zastavila.
◼️ Blížili sa dušičky, tak ako teraz. Boli na ceste do práce či do školy, no v rannej električke našli smrť a utrpenie.
◼️ Čas v meste sa vtedy akoby zastavil. Bolo 30. októbra 1978, 07.20 ráno, v električke číslo 6 sa viezlo asi 200 cestujúcich. Bola preplnená, ľudia sa tlačili v rannej špičke. Tí, ktorí do nej nedostali ani nevedeli, aké majú šťastie.
◼️ Od novej nemocnice sa dolu kopcom rútila obrovskou rýchlosťou a v zákrute sa vykoľajila. Následky boli fatálne.
Nehoda si vyžiadala deväť mŕtvych, vrátane vodičky.
„ Mal som iba štyri roky, keď sa táto strašná správa rozniesla po sídlisku. Každá tragédia je obrovským nešťastím najmä pre blízkych tých, ktorí prišli o život. Štyria z deviatich obetí nemali ešte ani 18...Viem si predstaviť, aké nešťastie a koľko sĺz vyplakali ich rodičia, ale i blízki všetkých obetí. Prajem si, aby sa už nikdy nič podobné nezopakovalo a ľudia mali dôvody na úsmev, nie trápenie,“ hovorí Igor Petrovčik, starosta MČ Košice – Staré Mesto, ktorá v minulosti pamätník postavila a v tomto roku ho nechala zreštaurovať, aby bol dôstojným miestom piety za obeťami.
◼️ Presné príčiny sú aj po rokoch nejasné. Zatiaľ, čo oficiálna verzia hovorí, že zlyhala vodička, mnoho ľudí tvrdí, že zlyhali brzdy, ale režim to nepriznal.
◼️ Ak pôjdete okolo ( v parku na Pajorovej ulici blízko benzínovej pumpy, uvidíte pamätník), môžete si aj osobne zapálením sviečky pripomenúť obete hroznej nehody, ktorá zmenila životy mnohých rodín.

K stiahnutiu

kamagra jelcialis