SLÁVILI SME NAJSTARŠÍ MESTSKÝ ERB V EURÓPE, MÁ 650 ROKOV


Mnoho osobností kultúrneho i spoločenského života, predstavitelia košickej župy, starostovia a poslanci mestského i miestneho zastupiteľstva sa včera zišlo v Sobášnej sieni MČ Staré Mesto na pozvanie starostu MČ Staré Mesto Igor Petrovčik Spolu a prednostu Matúš Háber, aby si spoločne vypočuli zaujímavú prednášku emeritného riaditeľa Archívu mesta Košice Jozefa Kirsta a spoločne pripili na významnú udalosť v dejinách mesta i Starého mesta 7. máj 1369.

Pred 650 rokmi dostalo Mesto Košice, ktoré vtedy tvorilo jadro dnešného Starého Mesta, ako vôbec prvé mesto v Európe erbovú listinu podpísanú kráľom Ľudovítom Veľkým, čím získali prvý mestský erb v celej Európe a dokonca aj na svete.

„Som hrdý Staromešťan a Košičan, s obdivom a úctou vzhliadam k vtedajším mešťanom, ktorý žili a pracovali v prospech Košíc tak úspešne, že naše mesto bolo druhým najdôležitejším hospodárskym, obchodným a kultúrno-spoločenským centrom vtedajšieho Uhorska,“ pripomenul starosta Igor Petrovčik(Spolu).

Slávnosť pokračovala neformálnymi rozhovormi pri dobrom vínku a malom občerstvení. Všetci si pochvaľovali nové informácie z dejín, ktoré sa dozvedeli od naslovovzatého odborníka Jozefa Kirsta.

K stiahnutiu