Predstavenie Dvaja muži v šachu uvidíte aj v pondelok


Už samotný titul Dvaja muži v šachu od Miroslava Horníčka je predzvesťou toho, že o zábavu nebude núdza. Presvedčiť sa o tom môžete na vlastné oči aj v pondelok 29. októbra o 18.00 hod. v staromestskej Radničnej sále. Kolektív seniorov, ale aj mladších hercov zo staromestského divadla Milénium, pod vedením skúseného režiséra Gejzu Tótha, sa už na vás teší.

„Odkedy som od Brigitky Bobulovej prebral divadlo Milénium, snažím sa do repertoáru zaraďovať predstavenia s humorom. Herci sa v tom dobre cítia a užívajú si to,“ vysvetlil režisér, ktorý si už na prácu so zrelými hercami – dôchodcami zvykol. „Keď som s nimi začal spolupracovať, musel som k nim pristupovať opatrnejšie, boli totiž zvyknutí na úplne iný systém práce. Trošku možno reptali, ale dnes sa už tešia. Dávam im totiž viac priestoru, aby sa herecky prejavili. Réžiu som študoval u už žiaľ nebohého Petra Scherhaufera a on nám vždy tvrdil, že režisér tvorí inscenáciu a postavu tvorí herec.“

Starší = skúsenosť, mladší = výbušnosť

G. Tóth priznáva, že práca so seniormi nie je štandardná, ale stále sa to zlepšuje. Súbor sa trošku omladzuje, takže v ostatnej premiérovanej hre Lysistrata účinkovali 82-ročná herečka i 17-ročný herec. „Starší predstavujú skúsenosť, mladší energiu a výbušnosť. Keď sa to skĺbi, je to dokonalé,“ dodal režisér, ktorý mieni v zaraďovaní vtipných hier do repertoáru divadla pokračovať. Zastáva totiž názor, že tragédií je v živote viac ako dosť a divadlo je tu na to, aby ľuďom náladu zlepšovalo.

Aktuálny titul rozpovie príbeh krajiny malých kniežatstiev, ktoré neustále bojujú o moc. Najvytrvalejší bojovníci Giacomo a Marcelo sa zajmú navzájom pri statku krásnej Bianky. Dôstojnícka a šľachtická česť ich núti držať svojho zajatca, kým neprídu posily, čo v ich prípade trvá už rok. O množstvo zábavných zápletiek vyplývajúcich z tejto situácie preto nebude núdza.