Práčku, či chladničku vám zadarmo odvezú z adresy bydliska. Už 7. decembra, objednajte sa


Získajte pred Vianocami vo vašej domácnosti priestor na niečo užitočnejšie, ako sú staré spotrebiče. Nepotrebnú práčku, chladničku či mikrovlnku vám bezplatne odvezú z adresy vášho bydliska. Stačí si službu pohodlne objednať cez www.zberelektroodpadu.sk.

Od 7. decembra 2019 pribudne aj v MČ Staré Mesto nová služba v oblasti ekologického nakladania s elektroodpadom, a to celoročný bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky. Práve tieto spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém naložiť do auta a zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia.

Starosta Igor Petrovčik sa novej službe veľmi teší, pretože čistota patrí medzi priority úradu a často musia riešiť vyhodený elektroodpad pri kontajneroviskách, kde nepatrí.

Aj obyvatelia MČ Staré Mesto sa tak budú môcť pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň 1 väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.

Ako si novú službu zberu elektroodpadu objednať?

Košičania si môžu zber objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk.

V sekcii stránky Objednať si vyberú príslušnú mestskú časť Košíc a zvolia si vyhovujúci termín zberu. V online objednávke je potrebné poskytnúť údaje o type a množstve spotrebičov, ktoré chcú odviezť a kontaktné údaje. Najbližšie termíny zberu sú už v decembri. Zo Starého Mesta bude firma odvážať elektrospotrebiče podľa nahlásených objednávok v sobotu 7. decembra 2019 od 8. do 12. hodiny. Uzávierka objednávok zberu je najneskôr 2 dni pred zberom a to vo štvrtok 5. 12. 2019.

Túto službu bezplatného zberu elektroodpadu a jeho odvozu na ekologickú recykláciu  poskytuje ako zmluvný partner Mesta Košice ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov.

Zatiaľ je v pláne poskytnutie zberu elektroodpadu vo frekvencii raz mesačne.

V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu.

Je dôležité, aby ste ich nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači, ktorí spotrebiče nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí a vytvoria čierne skládky,“ vysvetľuje Jana Nahálková z ENVIDOMU.

Postačí, aby ktorýkoľvek obyvateľ z bytovky spotrebiče odovzdal pracovníkom ENVIDOMU pri ich príchode. ENVIDOM sa postará o ich prepravu na ekologickú recykláciu.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov. Viac informácií o tom, ako a prečo recyklovať elektroodpad, nájdete aj na www.envidom.sk