OKOLIE HVIEZDICE SKRÁŠLILI ŠTUDENTI A MČ STARÉ MESTO


Takmer 50 študentov Gymnázia M.R. Štefánika v spolupráci s MČ Staré Mesto sa tak pripojili k „Piatkom za budúcnosť“, na ktoré vyzvala švédska aktivistka Greta Thunbergová.

Starosta Igor Petrovčik a riaditeľka gymnázia Ivana Antoniová sa dohodli, že urobia pre životné prostredie kus dobrej práce a vybrali okolie trojvežiaku na Československej armády. A tak sa upratovalo, hrabalo, maľovalo…

Výber nebol náhodný, starosta sa rozhodol operatívne zlepšiť životný komfort obyvateľom hviezdice na ČSA, ktorí sa roky trápia s problémom nedoriešených vlastníckych vzťahov k okolitým pozemkom. Nik sa o ne nestará. Správa mestskej zelene ich obchádza, lebo patria SBD I.

Stretli sme sa pred niekoľkými dňami, ale usporiadanie vlastníckych vzťahov medzi SBD I a Mestom Košice môže trvať niekoľko mesiacov. To, čo ich trápilo najviac bola zanedbaná zeleň, odpadky a hrdzavé zábradlia. A s tým všetkým sme dnes pomohli aj vďaka šikovným gymnazistom a našim VPP pracovníkom, “ vysvetlil starosta Igor Petrovčik.

Dúfam, že sme obyvateľov inšpirovali a na budúce si brigádu na skrášlenie svojho okolia zorganizujú sami,“ doplnil prednosta Matúš Háber.

Koordinátor brigády Peter Džubera ďakuje aj spoločnosti Kosit, ktorá operatívne odviezla vyhrabaný a vyzbieraný odpad a poskytla študentom aj nápoje.

Greta Thunbergová začala protestovať vlani 20. augusta pred budovou švédskeho parlamentu a politikov svojej krajiny žiadala, aby urobili viac v boji proti klimatickým zmenám a zníženiu produkovaných emisií. Svojím štrajkom inšpirovala mladých ľudí v Európe aj inde vo svete k vlne protestov známych ako „Piatky za budúcnosť“.

Ďalšie veľké zhromaždenie mládeže bude dnes krátko pred otvorením vrcholného summitu OSN venovaného zmene klímy, na ktorom sa zídu hlavy štátov a vlád desiatok krajín sveta.

K stiahnutiu