Novinky z MKP


Mestská krytá plaváreň má od 1.1.2013 právnu subjektivitu. Pribudlo i viacero vylepšení.

Mestská krytá plaváreň je v prevádzke vyše 25 rokov a stále si vyžaduje viac opráv. Počas tejto dlhej prevádzky došlo k pokroku v technológiách a vývoji materiálov vhodných do vlhkého prostredia, aké má MKP. Tým sa plavárni otvárajú nové možnosti vykonávania rekonštrukcií. Tie je možné vykonať spôsobom, aby zabezpečili väčší komfort a spoľahlivú prevádzku, čo ocení hlavne návštevník, ale aj návratnosť investícií. To zase pomáha prevádzkovateľovi neprestať v trende rekonštrukcií a obnove plavárne prostredníctvom inovačných technológií.
V dôsledku požiadaviek zo strany zákazníkov na vyššiu teplotu v bazénovej hale, podstúpila MKP počas zimných mesiacov opravu vzduchotechnického zariadenia (VZT). Do dvoch existujúcich zariadení bol nainštalovaný systém na ich meranie a reguláciu, čo znamená že VZT zariadenia si po novom lepšie dokážu spracovať namerané údaje o teplote a vlhkosti v bazénovej hale. Vďaka inovácii VZT zariadení dochádza aj k lepšiemu dodržiavaniu požadovaných parametrov a k eliminácii odchýlok. Takto si dokážu regulovať aj intenzitu prietoku vzduchu a tým pádom nedochádza k fúkaniu chladného vzduchu na návštevníkov. Na plavárni bola zrealizovaná aj generálna oprava starých VZT zariadení slúžiacich pre šatne, sprchové a hygienické zariadenia. Obstarávacie náklady na rekonštrukciu týchto zariadení dosiahli 14.217 eur.
Toto však nebolo jedinou rekonštrukciou, vedúci MKP Vladimír Hlivák nás informoval aj o ďalších: „V bazénovej hale a na severnej strane fasády sme vymenili časť starých hliníkových okien za plastové." Touto výmenou zabezpečili úsporu tepelnej energie a dosiahli aj jej lepšie presvetlenie bez použitia dodatočného osvetlenia, pretože cez nové okenné výplne prechádza viacnásobne lepšie ako cez pôvodné, časom zničené okná. Výmena vyšla MKP na 23.840 eur.
MKP z dôvodu úspory finančných prostriedkov vynaložených za médiá a energie používa na sprchovanie úžitkovú vodu z vlastnej studne. Ako na väčšine územia Slovenska, aj táto voda má zvýšený obsah vápnika, čo spôsobuje jej tvrdosť. Tvrdá voda spôsobovala poruchy na vodovodných batériách, sprchových hlaviciach, splachovačoch toaliet a usádzaniu vodného kameňa na keramických obkladoch, mydlovničkách a všetkom, čo prišlo do styku s vodou. Z tohto dôvodu pristúpili k rekonštrukcii potrubných rozvodov inštaláciou úpravne tvrdosti vody. „Odstránením tvrdosti vody sme dosiahli väčší komfort pre zákazníkov tým, že takto upravená voda pri sprchovaní nespôsobuje vysúšanie pokožky. Prínosom pre plaváreň je tiež úspora vody, šetrenie zariadení a sanity, menšia poruchovosť a výpadky, nižšia spotreba čistiacich prostriedkov pri upratovaní a šetrenie povrchu sanity a keramiky na, do budúcna novo inštalovaných batériách a sprchovacích ružiciach. Na tých pôvodných sa častým čistením narušil ich povrchový vzhľad," ozrejmil problém s tvrdou vodou Hlivák. Obstarávacia cena dosiahla 16.022,87 eur.
Hlivák o zrealizovaných rekonštrukciách pokračuje tým, že pri posudzovaní dôležitosti investícií sa snažili dostať k zdrojom problémov, ktoré spôsobovali poruchy a neriešiť len ich následky: „preto sme začali s vybudovaním termoizolačného krytu nad prielivovými nádržami v suteréne, z ktorých sa bez termokrytu šírili výpary chlóru, vlhkosť a boli tam aj veľké tepelné straty. Z týchto dôvodov dochádzalo ku korózii kovových častí a opadávaniu omietky muriva." Inštaláciou 105m² termoizolačného celoplastového krytu, ktorého celkové náklady dosiahli 15.752 eur, tieto nežiaduce účinky odstránili a dokonca dochádza k priamej úspore nákladov. Zároveň tak zabránili ďalšiemu ničeniu bazénovej technológie.
K zvýšenému komfortu zákazníkov napomáhajú aj PVC závesy inštalované na ženských, mužských šatniach a sprchách. Oddeľujú jednotlivé zóny a zabezpečujú súkromie pri prezliekaní a sprchovaní. Toto opatrenie bolo zrealizované na základe požiadaviek návštevníkov plavárne.

kamagra jelcialis