Na Staromestských trhoch sa nakupuje, obdivuje i píli


Ak ste ešte náhodou nezachytili informáciu o organizovaní Staromestských trhov v okolí Dolnej brány, zrejme budete príjemne prekvapení. Dnes a ešte aj počas zajtrajška (7. a 8. septembra) nájdete v centre mesta takmer tridsiatku výstavných stánkov s rozmanitými lákadlami.

Pastvou pre oči sú rôzne výrobky z dreva, ale i bulharská keramika, tkané výtvory, šperky, háčkované hračky, darčekové predmety zdobené servítkovou technikou či tričká s originálnou potlačou zdobené autorskými motívmi. Kúpiť si môžete tiež atypické druhy korenín, prútené košíky a samozrejme, nechýba ani niečo dobré pod zub.

Magnetom na ľudí sú tričká s autorskou potlačou

Azda najväčšiu koncentráciu ľudí sme zaznamenali pri stánku s originálnymi tričkami. „Venujem sa tomu intenzívne rok a pol, ale predtým som študovala na univerzite vo Veľkej Británii ilustráciu. Práve tam som sa naučila rozmanité techniky, vrátane sieťotlače. Všetky motívy na tričkách sú moje autorské a práve to ľudia oceňujú. Najkrajšia na mojej práci je priama spätná väzba. Takto na trhoch vidím, čo sa zákazníkom páči, čo menej a viem sa zlepšovať, “ prezradila nám Eva Vaverčáková zo Spišského Podhradia. Mimoriadny záujem vzbudzujú najmä jej výrobky s ľudovými motívmi, ktoré nekopíruje, ale prispôsobuje  si ich podľa seba.

Umenie motorovou pílou

Preto neváhajte a ak chcete vidieť napríklad medvedíka s čičmanskými vzormi na nohaviciach, vyberte sa na Staromestské trhy. Nepochybne vás zaujme i umelecký rezbár Dávid Máriássy, ktorý priamo na mieste vyrezáva z dreva sochu motorovou pílou. Čo to bude, to nám prezradiť nechcel, takže sa presvedčte na vlastné oči. Svoje umenie priamo na mieste predvádza aj umelecký rezbár Milan Krajňák.

Podujatie pripravil MÚ MČ Košice – Staré Mesto v rámci Košických dní vína.

K stiahnutiu