Múzeum Vojtecha Löfflera dnes, 24. júna otvára výstavu Ivana Csudaia a Michala Černušáka


Vernisáž výstavy: 24. júna 2020 o 17:00 hod.

Trvanie výstavy: 24. jún 2020 – 2. august 2020

Výstavný projekt prináša profilovú prezentáciu dvoch popredných slovenských umelcov Ivana Csudaia a Michala Černušáka.
Prezentovaná výstava prinesie ich aktuálnu tvorbu za posledné obdobie v oblasti súčasných možností maľby v konfrontácii s digitálnym obrazom.

Kurátor: PhDr. Vladimír Beskid

Výstavný projekt dvojice popredných slovenských maliarov Ivana Csudaia (1959) a Michala Černušáka (1982) prináša v dvojexpozícii silnú lekciu súčasnej maľby a ich medzigeneračný dialóg.

Csudai prináša svoj charakteristický retrofeeling „obývačkových“ scén a remix zvolených ikonografických prvkov (kultový macík, či nový mackopes, sedačky, komody, zrkadlá (Pohovka, V izbe II). Nasledujú zjednodušené počítačové ikony stolovej lampy, pinokiovskej hlavy s klobúčikom, stromčeka, monitoru a pod. (Modrá lampa, Pri TV, Klobúk). V aktuálnom cykle malieb ide o vzájomný a intenzívny dialóg silnej obrysovej linky a pestrofarebných polí, ktoré sa nestretávajú v jednom tvare či objeme (Lampa, Mondrie). Tieto obrazové scény sú popovo veselé, ľahko čitateľné a oslobodzujúce.

Michal Černušák premieta na svoje plátna globálny svet masmediálnych informácií, kapitálu a manipulácií, nemoci mocných a ich kriticko-ironické reflektovanie. V rozmerných scénach akrylu a airbrushu sa objavujú vznášajúce sa architektúry, politici aj developeri, hýriace plážové párty, rútiaci sa americký sen, ale aj scény katastrof, kolízií s davom ľudí, či pohlavármi s „vypálenými“ očami (Leaders, Omenklatúra, We Saw You). Na tieto iluzívne whirlpoolové „hry dospelých“ so zelenými vojačikmi sa nechápavo prizerajú rozhádzané zástupy hračiek, panákov a malých buldozérov (We Are Not Your Toys, Eastern Developer).

Obidvaja umelci v súčasnosti pedagogicky pôsobia v 4. Ateliéri maľby na VŠVU Bratislave.

Partnerom výstavy je Galéria Jána Koniarka v Trnave