MČ Košice-Staré Mesto pomohla seniorom pri registrácii na očkovanie


Takmer 500 seniorov z MČ Košice - Staré Mesto žiadalo o pomoc pri registrácii na očkovanie miestny úrad. Podarilo sa! Košické Staré Mesto je zrejme jedinou mestskou časťou, ktorá prihlásila svojich seniorov na očkovanie do ečakárne.

V Starom Meste žije vyše 6 tisíc seniorov. V dotazníkoch, ktoré sme im zaslali spolu s respirátorom vo februári 2021, sme chceli pomôcť najmä osamelým, bezdetným starým ľuďom. Sú najzraniteľňejšou skupinou a podľa telefonátov na Linku vzájomnej pomoci, ktorú sme zriadili, sme zistili, že majú strach, obavy a stres z toho, že si nedokážu poradiť s takým množstvom informácií o nejakých systémoch na internete, kde mali v noci striehnúť na voľné miesta. O pomoc nás prostredníctvom spätného zaslania Covid dotazníku požiadalo 485 dôchodcov,“ vysvetľuje starosta Igor Petrovčik.

Vybraní pracovníci miestneho úradu i staromestského Múzea Vojtecha Löfflera v uplynulých dňoch obtelefonovali 485 seniorov, ktorí o pomoc prejavili záujem v doručených COVID dotazníkoch a na diaľku s telefónom na uchu každého, kto mal záujem, zaregistrovali do ečakárne. Ohlasy od starkých boli veľmi pozitívne.

Mnohým sa uľavilo, že sú konečne v bezpečí a že na nich niekto myslel. To je pocit na nezaplatenie, keď ste celé mesiace zavretý doma a nemáte príbuzných, ktorí by vás upokojili a poradili vám. Každému dobre padne, keď sa porozpráva a zisti, že dostane pomoc s tým, s čím si nevedel rady,“ hovorí jedna z telefonistiek – koordinátorka staromestského Denného centra seniorov Katarína Čižmáriková.

Našich 10 zamestnancov, vrátane pracovníkov staromestského Múzea Vojtecha Löfflera zrealizovalo 485 telefonátov seniorom, z toho sme 86 zaregistrovali (17,73 %), zaregistrovaných už bolo 303 (62,47%), 83 seniorov sa rozhodli, že už o očkovanie nemajú záujem, resp. možno neskôr (17,11%) ,“ informovala hovorkyňa úradu Renáta Némethová.

Zvyšných 13 dôchodcov (2,68 % ) seniorov nevlastní mobilný telefón a boli podľa záujmu zaregistrovaní a usmernení sociálnym referátom prostredníctvom služobného mobilného čísla.

Sme radi, že sme náročný maratón telefonovania zvládli k spokojnosti staromestských seniorov a odbremenili ich od stresu, ako sa zaregistrovať, keď nemajú príbuzných ani internet,“ dodal starosta Igor Petrovčik.