HELMUT BISTIKA – MAĽBA


Vernisáž výstavy sa uskutočnila 14.novembra v priestoroch Múzea Vojtecha Löfflera za účasti autora a mnohých návštevníkov.

V súčasnosti prebieha v Múzeu Vojtecha Löfflera pozoruhodná výstava Helmuta Bistiku. Doteraz sme ho poznali hlavne z pozoruhodných inštalácií výkladov v známej parfumérii na Hlavnej.
Tento autor, narodený, žijúci a pracujúci v Medzeve, ktorého poznáme aj ako nadšeného organizátora a človeka prezentujúceho výtvarné umenie cez workshopy doma i v zahraničí. V súčasnosti sa venuje taktiež kreatívnej činnosti s hendikepovanými deťmi a dospelými, pretože ako sám hovorí „ich čistota očisťuje aj nás". Súčasná výstava v MVL prezentuje predovšetkým jeho maliarsku tvorbu z posledného obdobia. Prezentované diela majú výrazné expresívne rysy s posunom k lyrickej abstrakcii. Bistikova abstrakcia je však komunikatívna a návštevníkovi poskytuje dostatočný priestor na vlastné imaginácie. Sureálny podtext reprezentujú jeho maľby orientované na angelogiu, pretože Helmut Bistika tvrdí, že v každom človeku je ukrytý anjel. On ho vidí v nás, ale i v prostom materiáli, v ktorom diela tvorí. Materiál v konečnom dôsledku určuje pôsobenie jeho diela. Jeho voľnosť a sloboda fascinuje diváka už na prvý pohľad, pretože ide o voľnosť čistú, neprešpekulovanú a autentickú.
Odporúčame si pozrieť túto výstavu malieb a objektov, pretože je ľudsky i umelecky pozoruhodná. Výstava je súčasťou Višegradských dní 2012.

Kurátorkou výstavy je PhDr. Gabriela Haščáková -Vizdalová

Súčasťou výstavy sú aj tvorivé dielne a stretnutia s umelcom.

 

Mgr. Milena Gašajová

riaditeľka MVL

kamagra jelcialis