Gréckokatolícka katedrála


Do niektorých krajín by si človek tak rád zacestoval, ale už ich jednoducho niet. Zrušili Nemeckú demokratickú republiku, naše Československo, ale aj Byzantskú ríšu. Tá za vyše tisícročie svojej existencie dala dokopy čosi z kresťanstva, niečo z gréckych vplyvov a dačo z Orientu. Tento mix vytvoril aj byzantské umenie a Košičania nemusia kvôli nemu chodiť ani do Malej Ázie, ani do Grécka, ale stačí na Moyzesovu ulicu neďaleko → dominikánskeho kostola /41/.
Jediný grécko-katolícky chrám v centre Košíc postavili v r. 1882-1886, pričom vedľa stojaca fara bola jeho ešte o 30 rokov staršou predchodkyňou. Za ten čas sa gréckokatolícke liturgie slúžievali vo → františkánskom kostole /97/, → kostole Najsvätejšej Trojice /73/ alebo aj v → Kaplnke sv. Michala /25/. V novom chráme sa začalo slúžiť až v r. 1886, keď už bol zasvätený Panne Márii. Peňazí na dostavanie veží však bolo dosť až o 10 rokov neskôr a na nádherný ikonostas až o ďalších 6. A pritom práve ikonostas, čiže ozdobená pozlátená stena s ikonami v prednej oltárnej časti, odlišuje tieto chrámy východného byzantského typu od rímskokatolíckych kostolov.

Na zreštaurovaných ikonách môžete nájsť Pannu Máriu, všetkých tucet apoštolov i štyroch evanjelistov. (Tí poslední sú na najväčších a aj najvýznamnejších dverách ikonostasu, tzv. cárskych dverách). 12 apoštolov nájdete potom ešte raz vyobrazených na pravom bočnom oltári, pričom jeden z nich nápadne vyzerá ako známy košický maliar Elemír Halász-Hradil (ktorý sa proti tomu neohradil, ba práve naopak, sám seba tam spodobil, čím sa poľahky stal svätým, teda aspoň na obraze). Ostatní košickí umelci si toto nedovolili a ani Talian Domenico Riera, ktorý vyzdoboval chór.

Kostol bol pred vyše desaťročím zrekonštruovaný a dokonca aj zvony sú len z r. 1989. Tie spred storočia totiž zobrali fašisti počas vojny so sebou. V čase totality už gréckokatolíkom zobrali vlastne aj celý chrám, a to tak, že ho pridelili pravoslávnym ako jedinej podporovanej cirkvi. Po revolúcii sa záležitosti, našťastie, urovnali, ba Košice sa stali sídlom exarchátu (ako keby biskupstva u rímskokatolíkov), čím chrám automaticky dostal pomenovanie Gréckokatolícka katedrála. A aj keď sa názov budovy zmenil, jazyk liturgie tejto cirkvi, ktorá vznikla v r. 1596, je už po stáročia ten istý. Preto si tu môžete niekedy vypočuť liturgiu aj v teraz už exotickej staroslovienčine.

Zdroj: Milan Kolcun ( www.milankolcun.net ): Potulky mestom Kosice ( www.potulka.sk ) 
 

 

K stiahnutiu

kamagra jelcialis