Dominikánske žilo muzikou, Klasik Band očaril


Pilotný koncert Staromestského kultúrneho leta, ktorý sme po prvýkrát preniesli z Hlavnej ulice na Dominikánske námestie, ľudí potešil. Tradícia sa však nerodí ľahko, ľudia sa musia naučiť, že už nielen na zeleninku, ale aj kultúra a príjemné posedenie budú synonymom „starého pľacu“.

Tanečno-dychový orchester Klasik band zo Základnej umeleckej školy Jantárova 6, ktorý sa snaží prezentovať veľké dychové nástroje v netradičnom zoskupení. Repertoár, ktorý sa skladá zo známych populárnych, jazzových, swingových skladieb, a k tomu úžasný kolektív 25 mladých talentovaných muzikantov, vytvoril fantastickú atmosféru.

Veľká vďaka patrí manželom Jánovi a Monike Samselyovcom, ktorí na umeleckej škole vyučujú dychové nástroje a dokázali dať dokopy úžasné teleso, kolektív zapálených mladých ľudí, ktorí vyhrávajú celoslovenské ceny.

Lokalita je čarovná a na kultúrne akcie ako stvorená, ale keďže sa Dominikánske námestie roky používalo iba ako „starý pľac“ a k večeru ako miesto stretnutia asociálov, naučiť Košičanov, že tu nájdu aj kultúru, potrvá nejaký čas. Musíme vytrvať a postupnými krokmi urobiť zmenu,“ hovorí staromestský zástupca starostu, hudobník a textár Andy Ďurica.

Moderátorom podujatia bol Ján Spišák, ktorý má ambíciu v budúcnosti nasvietiť nádherný Dominikánsky kostol vo večerných hodinách a prispôsobiť aj program tak, aby sa vytvorila čarovná atmosféra. Tým sa podporia aj prevádzky, ktoré na námestí pôsobia a ponúkajú skvelé pivo, vínko, kávu, či špeciality pre gurmánov.

Výmena starých plechových hrdzavých stolov je nevyhnutná nielen pre funkčnosť trhoviska, ale aj pre ich ohyzdnosť pri podobných kultúrnych podujatiach. „Kazia estetický dojem, na námestie v centre historickej zóny nepatria a to sa musí zmeniť,“ dodáva starosta Igor Petrovčik.

Bolo to fajn, Klasik Band hral na jednotku, výborná speváčka i skladby. Špeciálne ma potešil Tom Jones,“ hovorí Anna Buobišová, ktorá si koncert vychutnala s manželom.

Bolo tu menej ľudí, ale to sa určite vylepší, keď si ľudia zvyknú. Najväčším ťahákom sú známe mená, no keby videli Klasik Band v akcii, pochopili by, že niekedy máme kvalitu pod nosom a nevieme ju oceniť,“ usmieval sa učiteľ Roman Pollák s priateľkou .

Už 19. júna (streda) o 19. hodine sa na Dominikánskom námestí predstaví divadelné zoskupenie Teatro Sapiens pod vedením herca a režiséra Petra Cibulu s divadelnou hrou Love Shake Speare, inscenáciou, ktorá má ambíciu pobaviť tých, ktorí hľadajú zábavu, ale zároveň ponúknúť zamyslenie tým, ktorí hľadajú čosi viac. Divadelné predstavenie je hrou piatich Shakespearovských diel (Rómeo a Júlia, Hamlet, Sen noci Svätojánskej, Othello, Skrotenie Čertice), ktoré Teatro Sapiens spojilo s láskou a humorom do jedinej a jedinečnej inscenácie.

Ste srdečne vítaní, budujme spolu novú tradíciu, vstup voľný!

K stiahnutiu