DNES SPÍME O HODINU DLHŠIE, STAROMESTSKÝ ORLOJ JE NACHYSTANÝ


   
 Dnes v noci (30. októbra 2022) nás čaká zmena na zimný čas, o 3:00 hod si nastavíme hodiny o hodinu späť – na 2:00 hod. Na staromestskej radnici sme už pripravení! Náš odvážny kolega Zoli Lipták, ktorý sa výšok nebojí, všetko skontroloval a pripravil za asistencie starostu Igora Petrovčika, aby v nedeľu Staromešťania videli správny čas.
Možno neviete, že staromestská radnica je jediná budova s dlhodobo funkčným orlojom v Košiciach. Parametre veľkostné na to má – priemer ciferníka vyše dvoch metrov a dĺžku ručičky vyše jedného metra. Technické parametre ale nie sú porovnateľné s pražským orlojom. Hodinový stroj, ktorý vyrobili pre Košice v Čechách v roku 1994 je vlastne nový oproti predošlému, ktorý slúžil od roku 1935.
Pre zaujímavosť dodávame, že budovu staromestskej radnice, v ktorej sídli Miestny úrad MČ Košice – Staré Mesto odovzdali do užívania v roku 1914. Jej výstavba trvala dva roky odo dňa, keď staviteľ Juraj Kopeczek z Budapešti odovzdal jej projekt v neprezdobenom secesnom štýle.
Slovenské územie prvýkrát zasiahla zmena času v roku 1916, kedy bolo ešte súčasťou Rakúska-Uhorska. Každoročne však táto zmena funguje od roku 1979. Zmena času má ako prívržencov, tak odporcov. V súčasnej dobe sme sa však zaviazali ako člen Európskej únie dodržiavať zmeny letného a zimného času. Pre zachovanie, či zrušenie letného a zimného času existujú výhody aj nevýhody.
Výhody:
- efektívnejšie využitie denného svetla v rámci dňa, v produktívnom čase je viac svetla
- posunutie súmraku na menej exponovaný čas štatisticky znižuje počet automobilových nehôd
Nevýhody:
- porušený ľudský biorytmus
- problémy s komunikáciou, cestovaním medzi krajinami kde zmenu času neaplikujú
Pôvodne naplánovala Európska únia koniec letného času iba do roku 2011, potom sa však plán zmien predĺžil na ďalších 5 rokov. Dnes však s istotou vieme povedať, že k zrušeniu zmien času nedôjde minimálne do roku 2026, keďže sa jednotlivé štáty EU nevedeli zhodnúť na ponechaní buď letného, alebo zimného času.
Foto: Róbert Németi

K stiahnutiu

kamagra jelcialis