Divadlo Thália


Počuli ste už o takom architektonickom štýle, ktorému ani nejde o to, aby bol pekný a ozdobný? Áno, vravíte si, tak to sú naše paneláky. Ich štýl bol občas nazývaný ako socialistický realizmus. Ale tie nám až taký komfort a vymoženosti neposkytujú. Škoda. O to, aby bol účel budovy na prvom mieste pri jej stavbe a využití, sa postaral začiatkom 20. storočia jeden z moderných štýlov, zvaný funkcionalizmus. Jedným z jeho konkrétnych znakov sú teda často veľké za sebou zasadené okná (ich funkciou je dodávať maximum prirodzeného svetla a kontaktu s vonkajškom). Tiež je typický minimom ozdôb, lebo tie nemajú žiaden účel. Tvary sa ale vynechať nedajú, a tak sú nanajvýš elegantné.
 

V Košiciach sú v tomto štýle postavené obytné bloky na Letnej ulici, rodinné domy na Rázusovej (medzi nimi aj → České centrum /29/), ale verejných budov je pomenej. V tejto sídli maďarské divadlo, ktoré do názvu prebralo meno starogréckej múzy a ochrankyne divadla, Thália.

Košickú Tháliu postavili v roku 1935 a najprv slúžila ako telocvičňa aj kultúrna sála maďarskej priemyslovky, ktorá sa nachádza hneď za ňou. V roku 1959 prebehla v Košiciach podpisová akcia i zbierka na založenie v poradí už druhého profesionálneho divadla (po → Štátnom divadle /76/), tentokrát maďarského, keďže najväčšou menšinou v tomto meste sú Maďari (takmer 5 %). Avšak až po desiatich rokoch, 21. novembra 1969, sa uskutočnila 1. premiéra tohto divadla, ale nie v Košiciach, lež v Gemerskej Hôrke, pretože budova sa ešte len rekonštrukciou pripravovala na svoju novú funkciu divadla. Ďalšia prestavba sa uskutočnila o 7 rokov a odvtedy je už divadlo také ako teraz. V 2. pol. 90-tych rokov pribudla ešte menšia scéna Máraiho štúdia na Timonovej 3, kde je kontakt s divákom ešte bezprostrednejší. Zrekonštruovanú ju odovzdali v septembri 2002, pričom do fasády umiestnili reliéf z hry Sándora Máraiho Košickí mešťania (dielo Imricha Schrammela), na ktorý prispela Umelecká akadémia Maďarskej republiky.

V pondelky je Thália vždy zatvorená, lebo vtedy ju využíva maďarská priemyslovka. V ostatné dni tu skúša takmer 20-členný herecký súbor, ktorý často hosťuje na juhu Slovenska alebo v Maďarsku. Úzko pritom spolupracuje aj s maďarským oblastným divadlom v Komárne, ako aj s košickým Štátnym divadlom.

Hľadisko Thálie má kapacitu iba 300 miest a interiér pôsobí veľmi útulným dojmom. Aj preto stojí za to pozrieť si funkcionalizmus aj zvnútra, a to i v prípade, že neviete po maďarsky. Ak ste trpezliví, určite si počkáte na najbližšie hosťovanie nejakého slovenského alebo českého súboru v tomto divadle.

Zdroj: Milan Kolcun ( www.milankolcun.net ): Potulky mestom Kosice ( www.potulka.sk ) 
 

kamagra jelcialis