Čo nové v Miléniu? „Škriepky.“


Ochotnícky divadelný súbor Milénium, ktorý pracuje pod záštitou mestskej časti Košice-Staré Mesto, začal skúšať novú hru od Carla Goldoniho Škriepky. Nesmrteľnú komédiu o ženách, ktoré už pred 300 rokmi vedeli dobre zametať s mužmi.
Goldoniho hra s originálnym názvom Škriepky v Chiozze dostala v preklade Ľ. Feldeka výstižnejší názov Čertice. Sú to totiž práve ženy s poriadne nabrúsenými jazykmi, ktoré rozvíria pokojnú atmosféru prímorskej dediny a medzi mužmi rozpútajú hotové peklo. Autor sa tu ako v jedinej hre dotkol sociálnej témy. Citujeme jednu z postáv tejto hry.

TONI: „Bodaj by sa nám podarilo predať ryby na palube bárky, lebo ak sa dostaneme do rúk chamtivým priekupníkom, môžeme si ísť labu lízať. Kožu by z nás zodrali tí pažravci. My rybári riskujeme na mori život a oni pijavice bohatnú z našich mozoľov.„

  Carlo Goldoni vyštudoval právo a krátky čas bol advokátom. Preto dobre rozumel ľuďom a ich vzťahom. Námety pre svoje komédie čerpal z ozajstného života. A fakt, že aj po tristo rokoch patrí k najhrávanejším autorom dokazuje, že cez optiku humoru prenikol hlboko do ľudského vnútra.

16-členný ochotnícky divadelný súbor „Milénium" vznikol v auguste 2010 pod vedením herečky a režisérky Brigity Bobulovej, ktorá v divadelnom umení pôsobí už 58 rokov, z toho 36 rokov ako profesionálna herečka v Krajovom divadle v Spišskej Novej Vsi, divadle J. Záborského v Prešove a Štátnom divadle v Košiciach. Ako pedagóg učila 4 roky hereckú výchovu a javiskový pohyb na Konzervatóriu a Strednej umeleckej škole. Viedla študentské ochotnícke divadelné súbory „Múza" a „Milénium" pri Centre voľného času v Košiciach. Zo seniorských súborom „Milénium" uviedla divadelné hry:
Carlo Goldoni- Žiarlivé ženy
Terézia Vansová – Svedomie
J. B. P. Moliére – Chudák manžel (George Dandin)