Akcia Ochutnaj „Starý pľac“ na Dominikánskom námestí mala u ľudí obrovský ohlas


Starý pľac“ na Dominikánskom námestí ožil živým kuchárskym umením
pod záštitou starostu MČ Košice - Staré Mesto.

Dominikánske námestie v Košiciach bolo odjakživa priestorom, kde sa stretávali celé generácie Košičanov. Mnohí si ho pamätajú aj ako dejisko historických udalostí, či srdca kultúrno spoločenského života v historickom centre mesta. Kostol bol postavený okolo roku 1290 a je najstarším dochovaným historickým objektom. Pýši sa aj najvyššou kužeľovitou vežou z roku 1903. Jej majestátna výška 68 metrov akoby chránila najobľúbenejšie trhovisko Košičanov, ktoré je srdcom mesta a bez jeho návštevy si väčšina Košičanov nevie predstaviť ani len týždeň.

Na túto tradíciu nadviazala aj Mestská časť Košice – Staré Mesto a ponúkla návštevníkom námestia aj v roku 2021 možnosť doslova ochutnať „Starý pľac“ počas Staromestského kultúrneho leta. Séria kultúrno – spoločenských podujatí spríjemní tradičné sobotňajšie stretnutia pri stánkoch trhovníkov či kávičke a pohári vínka na terasách miestnych podnikov.

Úvodné podujatie kultúrneho leta sa uskutočnilo minulú sobotu 26. júna priamo v duchu hesla „Ochutnajte Starý pľac“.

Na Dominikánskom námestí sa v sobotu počas dňa predstavila špička šéfkuchárov zo slovenských aj medzinárodných kuchárskych organizácií, ktorí ukázali nielen ochutnávku zo svojho kuchárskeho umenia, ale vo varení si priamo na mieste aj zasúťažili. Myšlienka živého varenia, ako otváracieho letného podujatia, vznikla pri tradičných sobotných stretnutiach na Dominikánskom námestí. Našou ideou je priblížiť návštevníkom možnosti, ktoré tzv. starý pľac v Košiciach ponúka, v podobe chutí a vôní ovocia i zeleniny či domácich potravín od lokálnych producentov“, povedal prezident združenia Aregala Slovensko – kuchári bez hraníc, Košičan Marek Mruz, ktorý stojí za touto iniciatívou. Organizátori však okrem samotného varenia zo surovín získaných priamo na trhu a degustácií, pripravujú aj menšie prekvapenie v podobe LIVE SHOW pri moderovanom filetovaní morskej ryby a špeciálny mini rybací trh, ktorý ponúkne okrem rybacích špecialít aj plody mora.

Dominikánske námestie má viaceré tradičné dominanty a jednou z nemenej dôležitých je aj samotný zeleninový, potravinový či remeselný trh.

Roky spája osudy predajcov, remeselníkov, farmárov a kvetinárov s návštevníkmi, čím vytvára takú malú veľkú komunitu v srdci Košíc. Chceli sme preto aj týmto podujatím ukázať širokej verejnosti, že košické Staré mesto stále žije a ponúka toho oveľa viac ako len obchody či nákupné centrá. Radi by sme oživili tradíciu živej kultúry na tomto námestí a myšlienka živého varenia nás naozaj oslovila. Aj preto som osobne prevzal záštitu nad možnosťou ochutnať Košice naživo a som rád, že do poroty ochutnávačov prijali pozvanie veľké osobnosti – Staromešťania celým srdcom – najznámejší sprievodca po pamiatkach Milan Kolcun, ale i vodnopolová legenda Roman Poláčik, či najznámejší kováč z Uličky remesiel Vladimír Vepi Eperješi,“ doplnil Igor Petrovčik, starosta Mestskej časti Košice – Staré Mesto.

Námestie v sobotu ponúklo ukážky grilovania na elektrickom a plynovom grile. Varila sa i paella na veľkej panvici aj na klasickom štiepanom ovocnom dreve. Chuťové poháriky pošteklila aj už tradičná street – foodová ponuka. Podujatie moderoval známy moderátor Ivan BIŇĎO Bindas. Za dobré jedlo sa totiž v sobotu neplatilo pevnými cenami, ale dobrovoľnými príspevkami pre organizáciu Úsmev ako dar.

 

[caption id="attachment_122817" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122818" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122819" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122820" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122821" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122822" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122823" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

[caption id="attachment_122824" align="alignnone" width="300"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

K stiahnutiu