Katova bašta


Niektoré z košických pamiatok sa tvária, ako keby boli na maškarnom bále. Sú totiž dosť dobre zamaskované. Schválne, či si všimnete napríklad zvyšky mestských hradieb na týchto uliciach: Čajkovského, Hrnčiarskej, Podtatranského, Kováčskej, Starej baštovej, Štefánikovej, Zbrojničnej, Baštovej, Hradbovej, Tajovského alebo Vrátnej. Aby vaše hľadanie či objavovanie bolo ťažšie, niekedy sa kúsky hradieb tvária ako oplotenie dvorov alebo dokonca sú až zamurované v murive domov, lebo majiteľ takéhoto domu týmto spôsobom ušetril výstavbu jednej steny.

Pravdupovediac, ešte viac by bol „zošporoval“, keby sa priamo usadil v niektorej z bášt, ktorých bolo pôvodne päť. Štyri z nich boli dosť podobné sebe navzájom a aj jednej veľmi pekne zrenovovanej v Bardejove.

Košické nezrenovované (a preto len zvyšky z nich) si môžete pozrieť na Čajkovského ulici alebo ďalší tentokrát (nie okrúhly, ale viacuholníkový) bastión bol zasa na Mariánskom dvore na rohu Továrenskej ulice a Štefánikovej. Piata bašta je najväčšia nielen spomedzi košických, ale pravdepodobne aj na celom Slovensku. Je to Katova bašta, lebo sa nachádza blízko bytu kata, ktorým bol napríklad aj známy Mikluš, teda pri → Miklušovej väznici. Dostavali ju okolo r. 1490.
 

Z tejto bašty sa chránila a bránila jedna zo vstupných brán do mesta – Maľovaná brána. Tá slúžila na vstup od východu a prístup najmä k už neexistujúcemu kráľovskému domu na Hlavnej ulici. Bola na mieste dnešného → kalvínskeho kostola /81/ alebo v jeho okolí. Na ochranu tejto brány sa strieľalo z polkruhovej Katovej bašty z diel umiestnených v ôsmich komorách na prízemí a na poschodí z hákovníc a tarasníc. Aby streľba od nepriateľa neohrozila baštu, jej stena má miestami hrúbku až niekoľko metrov. Neskôr okolo nej urobili zemný násyp, aby ju delostrelecké gule nepováľali, ale len neškodne pristáli v zemine. Postupom času, keď už hradby ako obrana vyšli z módy, bola v nej továreň na pánske módne doplnky – klobúky. Potom tam istý čas žili chudobní ľudkovia a napokon patrila múzeu. Dnes je v nej umiestnená zaujímavá expozícia kovolejárstva. Aby ste si toto všetko vedeli lepšie predstaviť, ste pozvaní aj do ďalšej expozície Východoslovenského múzea, ktorá je hneď vedľa, ale v tom istom areáli, a volá sa → Rodošto /35/.

Zdroj: Milan Kolcun ( www.milankolcun.net ): Potulky mestom Kosice ( www.potulka.sk )