Kalvínsky kostol


V rámci histórie platí aj zákon negácie. Všetko sa časom zmení vo svoj opak. Napríklad v našich krajinách po tom, čo cirkev zhromažďovala majetok a dávala to aj najavo bohatosťou výzdoby kostolov, prišli protestanti s opačnými myšlienkami. Tí nechceli do svojich kostolov takmer žiadne ozdoby a kalvíni chceli byť až tak iní, že si zrušili aj oltáre.

Aj v Košiciach sa o tom možno presvedčiť veľmi rukolapne. Kalvínsky kostol tu stojí od roku 1811, pričom rok predtým ho dali vysvätiť, veď ho stavali už od roku 1805. Ešte predtým bol na tomto mieste trojposchodový vojenský sklad vbudovaný do mestských hradieb na Hrnčiarskej ulici, ktorá má teraz aj prezývku → ulička starých remesiel /44/ a kedysi v týchto miestach stála jedna z piatich mestských brán, zvaná Maľovaná. Chránili ju z blízkej → Katovej bašty /14/.
Kostol je naozaj vnútri zariadený veľmi jednoducho. Výnimkou sú hádam len vzácne bohoslužobné nádoby, ktoré si košickí kalvíni preniesli z ich predchádzajúceho, dnes už neexistujúceho, dreveného kostola, ktorý stál na Moldavskej ceste. Takisto za povšimnutie stojí krásna dobová kazateľnica a vynikajúci organ pochádzajúci z roku 1813.

A čože by to bolo za budovu, hoci aj cirkevnú a dokonca protestantskú, keby nekráčala s dobou. V prípade budovy to znamená byť prestavaná vždy podľa posledného architektonického štýlu. Nové priečelie a 27-metrovú vežu dostal kostol po vyše 40 rokoch. Rada mesta vtedy darovala pre vežu aj pozláteného kohúta až z roku 1589, ktorý sa na mesto díval z veže → Dómu /46/ v období, keď tento patril protestantom. Vzácny kohút, ktorý je pre protestantov symbolom bdelosti, prečkal aj ďalšiu (tentokrát novorománsku) prestavbu v roku 1895, keď vežu zvýšili na 40-metrovú. Odvtedy kostol vyzerá tak ako dnes a zahliadnuť ho môžete z rôznych uhlov: Hlavnej, Mlynskej či Hrnčiarskej ulice. Ako v jedinom kostole tohto vyznania v Košiciach, farári či farárky tu slúžia bohoslužby pre kalvínov i dnes. Do kostola sa ich vojde 800, čo je asi pätina zo všetkých, ktorí v meste žijú.

Od 90-tych rokov je kalvínsky kostol jednou zo zastávok ekumenického pašiového sprievodu. Ten sa v Košiciach organizuje každoročne na Veľký piatok, prechádza pred chrámami väčšiny z 10 registrovaných cirkví v meste a je slovenskou raritou, ktorá svedčí o náboženskej tolerancii.
 

kamagra jelcialis