Knižku o Starom Meste privítal do života Stano Pitoňák


Knižka desiatich príbehov o Starom Meste už má svojho krstného otca. Stal sa ním obľúbený herec Stanislav Pitoňák, ktorý ju včera v Múzeu Vojtecha Löfflera uviedol do života poriadne silnou „gregovicou“.

Autormi Košických staromestských poviedok sú členovia Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová, ktorí knižku pripravovali vyše roka. Známy popularizátor histórie Košíc Milan Kolcun k poviedkam napísal sprievodcu po historických miestach Starého Mesta, kde sa jednotlivé príbehy odohrali.

Bola to pre mňa veľmi zaujímavá ponuka a ja ako Staromešťan som bol veľmi hrdý na to, že práve v našej mestskej časti vznikli príbehy, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Som rád, že poviedky postihli – dá sa povedať – celé dejiny Košíc a prešli až po súčasnosť… Keď si prečítame knihu, náš pohľad na jednotlivé lokality v meste už bude iný,“ vyznal sa na podujatí M. Kolcun.

Slavomír Szabó ocenil pri tvorbe knihy hlavne pomoc priateľov – historikov.

Priznám sa, že ja som jednotlivé knižky Pravého orechového čítal ,veľmi sa mi páčili a prišli mi podnetné a potrebné. Preto som Slava oslovil, či by sa niečo podobné nedalo pripraviť aj o našej mestskej časti. Musím tiež poďakovať všetkým poslancom, ktorí zahlasovali za to, aby takáto knižka vyšla,“ uviedol starosta Ľubomír Grega.

Pitoňák si túži zahrať v seriáli na motívy knižky

Úlohy krstného otca sa zhostil herec Stano Pitoňák, ktorý je Košičan a takmer celý život prežil v Starom meste. Počas samotného aktu uvedenia knižky do života síce vyvstali obavy, či starostom prichystaný mok nevyžerie do knihy dieru, no nestalo sa tak. „Je to moja vlastná výroba, volá sa to gregovica,“ objasnil s úsmevom starosta.

Každá kniha si zaslúži úspech, ale ja by som jej v tejto chvíli zaželal taký úspech a záujem, aby z nej vznikol poviedkový seriál, v ktorom by som si mohol zahrať,“ zasmial sa počas slávnostného aktu Stano Pitoňák.

Knižku si môžete zakúpiť v Múzeu Vojtecha Löfflera a v najbližších dňoch aj v informačnom centre MIC na Hlavnej 32. Počas prvého októbrového víkendu bude navyše Potulka mestom Košice situovaná na miesta spomínané v jednotlivých poviedkach.

K stiahnutiu