Keramický pamätník obetiam električkového nešťastia nahradí jeho kovová verzia


Od nešťastnej havárie električky číslo 6, ku ktorej došlo 30. októbra 1978, už uplynulo štyridsať rokov. Pamätník z dielne výtvarníka Zbigniewa Nišponského – Gut už síce od jeho vzniku pred desiatimi rokmi poznačil čas, no aktuálne je opravený a do roka by sa mal zaskvieť v úplne novom šate.

K osudnému nešťastiu má umelec zvlášť intenzívny vzťah, keďže sa v električke viezla aj jeho neter. „Zhodou okolností stála vedľa vodičky a mala šťastie, že to prežila. Už v tom čase som nosil v hlave výtvarný nápad, ako by sa to mohlo spracovať,“ zaspomínal si výtvarník, ktorý potom po rokoch uvítal možnosť zapojiť sa do súťaže o čo najvhodnejší návrh pamätníka, ktorú vyhlásil staromestský úrad.

Slávnostnému vysväteniu a odhaleniu pamätníka v keramike 30. októbra 2008 predchádzalo z jeho strany množstvo náčrtov a niekoľko modelov.

Samotné dielo má rozmery 860 krát 70 centimetrov a je koncipované ako šikmá plocha. „Predstavuje šikmú dráhu električky idúcej smerom z Terasy. Na reliéfe sú zobrazené koľaje, ktorých jedna časť mieri do bodu vykoľajenia a druhá do neznáma… Dominujú aj budova staromestskej Radnice, znak mesta a stručný nápis.“

Večná podoba v silumíne

Žiaľ, od vandalov i od počasia došlo k narušeniu pamätníka, vznikli trhliny, ktoré sa naďalej rozširovali kvôli mrazu a postupne ho zničili. „Niekoľkokrát som ho opravoval a aktuálne je v stave, že môže dôstojne absolvovať oslavu 40. výročia. Uvedomil som si však, že v podmienkach, aké panujú v Košiciach, musí byť vyhotovený z iného materiálu. Navrhol som preto nový z bieleho kovu (silumín – pozn. red.), ktorý by už nepoškodili vandali ani mráz,“ objasnil nám Z. Nišponský – Gut.

Na samotnom pamätníku pribudne veža Kalvárie, ktorá bola nemým svedkom nešťastnej udalosti a podstavec bude vyšší pre prípadný podrobnejší popis. Uvádzať mená obetí umelec rozhodne neodporúča. „Potrebné bude skultúrniť aj blízke okolie a verím, že vynovený pamätník sa do roka zaskvie v novej a snáď i večnej podobe. S Katedrou metalurgie železa a zlievárenstva Technickej univerzity je dohodnuté, že ho budú odlievať.“

K stiahnutiu