Historická radnica


Kým sa pod vedením našej vlády úprimne tešíme na obdobie stále väčšieho rozkvetu, nájdime si chvíľku na spomienku na tie predošlé. Takže budem musieť siahnuť do histórie. Tam sa predsa len čosi nájde. A dokonca, čo sa týka Košíc, až dvakrát.

Prvý zlatý vek zažili Košičania v 14. a 15. storočí, keď mesto patrilo svojím významom hneď za Budín (teraz je to už Budapešť) a celkom schopne sa im vodilo aj v 18. storočí. I v tom druhom období Košice bohatli, rozrastali sa a usádzala sa v nich aj šľachta, ktorá dávala prednosť rušnému životu mesta pred (vraj) jednotvárnosťou a nudou vidieka.

V tomto období postavili napr. → Župný dom /19/ alebo prepychový hotel → Čierny orol /23/. I mesto ako také však chcelo lepšie reprezentovať, čomu trochu bránila stará radnica, ktorá stála kedysi neďaleko Dómu sv. Alžbety smerom k divadlu.

Novú radnicu postavili v rokoch 1779 – 80 v barokovo-klasicistickom štýle. Architekt bol ten istý, ktorý vystaval aj Župný dom - Ján Langer. To že budova patrila mestu, jasne potvrdzuje → košický erb /13/ nad balkónom. Pod ním sú reliéfy, pričom ten prostredný ukazuje kráľa Šalamúna, za ktorým práve prišli dve matky, hádajúc sa o jedno dieťa. On prikázal dieťa rozpoliť, aby každá mala svoj diel. Nato pravá matka povedala, že nech ho dajú tej druhej. A Šalamúnovi už bolo všetko jasné…

Spravodlivosť je stelesnená aj na streche napravo v podobe sochy Justície a „Alegórie spravodlivosti“, ktorá je namaľovaná Erasmom Schröttom nad schodiskom. Vďaka tomu, že radnica sa v 2. pol. 90-tych rokov minulého storočia opäť stala radnicou, zrekonštruovali sa aj ďalšie fresky. V radnici sú vždy prítomné aj novodobé hlavy mesta (aj s časťou trupu). Tie sa mohli začať nazývať primátormi až od r. 1982 (predtým len predsedovia MsNV). Žijúci aj nežijúci vedľa seba sú tam zvečnení obrazmi.

Treba spomenúť, že v tejto budove sa určite aj dobre spí. To nepriamo potvrdil svojím ďakovným listom aj ruský vojvodca Kutuzov, ktorý tu strávil 5 dní, vrátane Silvestra 1805. Aj keď nebol dobre naladený po svojej porážke Napoleonom, iste sníval, že raz to bude naopak, čo sa aj stalo.

Budova sa zviditeľnila aj počas Slovenskej republiky rád, keď bola sídlom jej najvyššieho orgánu Revolučnej vládnej rady. V rokoch 1928-1995 tu bola miesto radnice verejná knižnica a mohol sem každý. Odvtedy už len ak budete dobrí, tak vás tu prijme primátor. Pravdepodobnejšie je, že sa dostanete do bývalého kina Slovan vo dvore, ktoré bolo od r. 1927 najväčšou krytou sálou so svojimi 734 miestami.

Zdroj: Milan Kolcun ( www.milankolcun.net ): Potulky mestom Kosice ( www.potulka.sk ) 
 

kamagra jelcialis